Rekuperatorem nazywamy urządzenie, które pozwala nam na zmniejszenie straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Główną zasadą jego funkcjonowania jest nagrzewanie świeżego powietrza napływającego do domu ciepłem powietrza wywiewanego z domu. Możemy więc stwierdzić, że urządzenie to odzyskuje ciepło z wentylacji. Jak dokładnie funkcjonuje rekuperator? 

Jak działa rekuperacja?

rekuperator - poznańCo roku wydajemy coraz więcej pieniędzy na ogrzewanie naszego domu. Wysokie koszty jakie ponosimy, aby skutecznie ogrzać nasz dom są spowodowane w dużej mierze stratami ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. W takiej sytuacji ciepłe powietrze jest usuwane przez świeże i zimne w związku z czym wentylator zaczyna mocniej ogrzewać pomieszczenie. Blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie w tym celu, dlatego rekuperator – poznań jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Urządzenie to przede wszystkich umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza, które napływa do pomieszczenia kosztem ciepła powietrza wywiewanego. Następuje wtedy odzysk ciepła z wentylacji, a jego sprawność za każdy razem wynosi 90%. Rekuperator posiada w sobie dwa wentylatory, które służą do wywiewu i nawiewu oraz wymiennik ciepła, który powietrze dopływające z wnętrza domu jest ogrzewane cieplejszym powietrzem wywiewanego. Są w nim również zamontowane filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze, które dopływa nam do domu jest całkowicie nieskażone. 

Świeże powietrze, które jest dostarczane do domu przez rekuperator wpływa pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie, a docelowo także na poprawę naszego zdrowia. Dzięki niemu znikają bóle głowy, osłabienie i ospałość, a my czujemy się o wiele lepiej. Warto jest więc zainwestować w rekuperator, ponieważ nie tylko jest on ekonomiczniejszym rozwiązaniem, ale także poprawia kondycje naszego zdrowia.