Czy podsłuch założony na telefonie jest etyczny?

WebDeveloper

Czy podsłuch założony na telefonie jest etyczny?

W poniższym tekście chciałabym zastanowić się, czy istnieją uzasadnione przesłanki zmuszające ludzi do zakładania podsłuchu na telefonie drugiego człowieka oraz jak takie działanie broni się pod kątem prawa oraz etyki. 

Czy mój telefon może być na podsłuchu?

podsłuch na telefonZgodnie z polskim prawem, założenie podsłuchu na telefon jest legalne w wyjątkowych sytuacjach oraz za zgodą sądu bądź innego organu administracyjnego upoważnionego do wydawania pozwoleń w nagłych przypadkach. Są to sprawy dużego kalibru jak podejrzenie popełnienia morderstwa, malwersacje finansowe, kradzieże. Skąd więc na rynku tyle ofert pozwalających każdemu na zakup szpiegowskiego oprogramowania? Producenci zapewniają o jego użyteczności głównie w dwóch kwestiach – jedna to kontrola pracowników przez szefa, która ma zabezpieczać przed wyciekiem poufnych danych, a raczej pomóc w zlokalizowaniu źródła wycieku, druga to oczywiście kontrola rodzicielska. Rodzic ma możliwość zainstalowania na telefonie dziecka podsłuchu, dzięki któremu będzie znał treść wszystkich rozmów jakie jego pociecha odbywa, poza tym będzie dostawał kopie jego wiadomości prywatnych. Gdzie leży granica, której nie powinno się przekraczać w obawie przed utratą czyjegoś zaufania? Czy rodzice zakładający podsłuch na telefon mają konkretne przesłanki, aby w trosce o dobro dziecka odbierać mu wolność, czy mają po prostu problem z potrzebą nadmiernej kontroli? Poza dziećmi, partnerzy często chcą kontrolować siebie nawzajem, zwłaszcza, że programy szpiegowskie umożliwiają także lokalizację GPS. Chcąc nie chcąc żyjemy w czasach, w których prywatność powoli staje się archaizmem.

W internecie można znaleźć poradniki pomagające zweryfikować, czy na naszym telefonie założone jest obce oprogramowanie szpiegujące. Nie są w pełni skuteczne, gdyż programy są coraz bardziej nowoczesne i trudniejsze do wykrycia. Niemniej, warto od czegoś zacząć walkę o swoją prywatność.