Kompresory powietrza dość często (całkowicie błędnie) równoważy się ze sprężarką powietrza. Kompresory to jedne z rodzajów sprężarek, ale nie jedyne. Oprócz nich wyróżnić należy wentylatory i dmuchawy. Kompresory ze względu na swoją konstrukcję generalnie kategoryzuje się na dwie grupy, te zaś na kolejne, szczegółowe już, podgrupy.

Rodzaje konstruowanych kompresorów powietrza

kompresor powietrza 50lKompresory powietrza, jak zostało już wcześniej wspomniane we wstępie, dzielą się ze względu na swoją wewnętrzną budowę, a co za tym idzie, zasadę działania. Są więc kompresory wyporowe, które zwiększają ciśnienie powietrza przez zasysanie i tłoczenie konkretnych objętości gazu w postaci nowych porcji przy pomocy elementu, który znajduje się w napędzanej części. Wśród urządzeń tego typu należy wyróżnić kompresory tłokowe, śrubowe, spiralne, łopatkowe, membranowe i te wyposażone w wirujące tłoki. Drugim rodzajem kompresorów powietrza są kompresory przepływowe, których zasada działania opiera się na przepływie strumienia powietrza. W ich konstrukcji zasadniczą rolę odgrywa obracający się z dużą prędkością element sprężający powietrze, który powoduje powstanie podciśnienia od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Tutaj wyróżniamy kompresory promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe i kompresory typu Complex. Kompresory zróżnicowane są pod względem pojemności, a jednym z najpopularniejszych modeli jest kompresor powietrza 50l. Generalnie kompresory mogą być napędzane elektrycznie lub mechanicznie. Wyróżnia się także kompresory olejowe.

Z kompresorem powietrza możemy zetknąć się w zakładach wulkanizacyjnych. To przy jego pomocy jesteśmy w stanie dopompować powietrza do opony samochodu, a także każdego innego pojazdu, który będzie wymagał od nas interwencji tego typu.