W naszym kraju większość gospodarstw domowych, szczególnie w obrębie miast jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Jednakże mieszkańcy obszarów wiejskich, oddalonych od gminnych czy powiatowych oczyszczalni są zmuszeni do budowy szamb i ich okresowego opróżniania.

Szambo betonowe czy z plastiku

plastikowe zbiorniki na szamboWiększość szamb istniejących przy gospodarstwach jednorodzinnych jest wykonana z betonu. Mogą być to nowe, szczelne zbiorniki, których konstrukcja niczym nie ustępuje pod względem szczelności plastikowym odpowiednikom, ale także mające nierzadko kilkadziesiąt lat szamba z betonowych kręgów bądź łączonych zaprawą zbrojonych płyt. Istnieje w nich duża szansa na wyciek nieczystości, które mogą skazić wody gruntowe bądź w najgorszym wypadku nawet ujęcia wody pitnej. Coraz powszechniejsze są plastikowe zbiorniki na szambo. Zakupując jeden z nich, o pojemności najczęściej odpowiadającej średniej miesięcznej produkcji nieczystości w gospodarstwie, możemy być pewni, że zawartość nie wydostanie się z niego w sposób niekontrolowany. Również transport oraz instalacja szamba z tworzywa sztucznego jest ze względu na jego niewielką masę znacznie prostsza niż odpowiednika z betonu. Stosowany w produkcji rodzaj plastiku zapewnia odporność na działanie ujemnych temperatur. Możemy być pewni, że ściany szamba nie popękają nawet w momencie przemarznięcia gleby. Producenci takich zbiorników posiadają w swojej ofercie również specjalistyczne pojemniki przepływowe, przystosowane do montażu w systemach oczyszczalni przydomowych.

Niezależnie od tego, czy szambo plastikowe będzie wykorzystywane do obsługi gospodarstwa domowego, czy też magazynowania gnojowicy pochodzącej z hodowli zwierząt, z pewnością spełni swoje zadanie. Istnieje możliwość dobrania zbiornika zakopywanego bądź wolnostojącego, zależnie od potrzeb inwestora.