Prowadząc gospodarstwo rolne najważniejszymi czynnikami są różnego rodzaju inwestycje. Optymalizacja zachodzących procesów pozwala zaoszczędzić kwoty, które mogą być następne przeznaczone na realizację inwestycji. W związku z tym postanowiłem ostatnio przyjrzeć się funkcjonowaniu mojego gospodarstwa. W codziennych procesach zużywam sporo wody, która jest przeznaczana głównie do podlewania upraw.

Woda deszczowa zmagazynowana w zbiorniku

zbiornik na deszczówkęW związku z tym postanowiłem poszukać sposobu dzięki któremu mógłbym zaoszczędzić na zużyciu wody lub je ograniczyć. Po zapoznaniu się z różnymi wpisami na forach internetowych postanowiłem porozmawiać z moimi znajomymi, którzy również prowadzą gospodarstwo rolne. Celem rozmowy była weryfikacja sposób, które znalazłem w internecie z rzeczywistością. Jak się okazało kilka osób wdrożyło u siebie pewne rozwiązania, które przypominają te znalezione na forach. Sporo osób wspominało mi, że w celu zaoszczędzenia zużywanej wody należy w swoim gospodarstwie zamontować zbiornik na deszczówkę, który w trakcie opadów atmosferycznych będzie magazynował wodę. W momencie gdy na dworze będą panowały niekorzystne warunki atmosferyczne z punktu widzenia funkcjonowania upraw wodę taką można wykorzystać do podlewania upraw.

Dzięki temu mogą zostać poczynione spore oszczędności, które następnie można wykorzystać do innych inwestycji, które również będą przynosić oszczędności. W końcowym rozrachunku jedno rozwiązanie wpływa na inne. Dzięki temu można poczynić duże oszczędności złożone z kilku mniejszych wdrożeń. Postanowiłem zamontować u siebie taki zbiornik. Parę lat później mogę powiedzieć, że była to właściwa decyzja. Ceny wody idą nieustannie w górę. Zbiornik na deszczówkę pozwala mi zaoszczędzić kilkanaście procent w końcowym rozrachunku.