Wykorzystanie respiratorów w akcjach ratowniczych

WebDeveloper

Wykorzystanie respiratorów w akcjach ratowniczych

Respirator nazywany jest nie bez powodu sztucznym płucem. Jego trudnym zadaniem jest bowiem wspomaganie bądź zastąpienie mięśni pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Pozwala on na sztuczne, wymuszone oddychanie wykorzystywane w momencie ustania czynności oddechowej bądź jej ułatwienia, kiedy jest ona utrudniona.

Zadanie respiratorów transportowych

respiratory transportoweRatownictwo medyczne podczas przeprowadzania akcji ratunkowej musi być wyposażone w respirator. W tym celu wykorzystywane są respiratory transportowe do prowadzenia wentylacji zastępczej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych większość modeli może zostać wykorzystana zarówno na sali szpitalnej, jak i w trakcie transportu czy w domu.  Jest to niezbędny sprzęt dla każdej jednostki medycznej. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wymuszenie oddychania w przypadku kiedy pacjent w wyniku doznanych urazów nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Respiratory transportowe odegrały szczególną rolę,  ze względu na to, że w wielu przypadkach zły stan pacjenta sprawiał, że nie był on w stanie dotrzeć do pobliskiego szpitala z dostępnym sprzętem. Same urządzenia ze względu na sposób zasilania możemy podzielić na dwie grupy. Respiratory elektryczne działają z wykorzystaniem prądu przemiennego bezpośrednio z sieci energetycznej lub przez przetwornik. Wiele z nich, szczególnie pojawiających się w obecnych czasach wyposażone są w akumulator, który pozwala na ciągłą pracę. Z kolei respiratory pneumatyczne wykorzystują energię zmagazynowaną w sprężonym gazie. Ten  kolei w postaci sprężonego powietrza i tlenu znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Pojawienie się pierwszego respiratora na początku lat 80 XVIII wieku całkowicie odmieniło życie wszystkich ludzi. Różniły się one znacząco od dostępnych w obecnych czasach urządzeń, które pozwalają wtłaczać gazy oddechowe do płuc przez rurkę intubacyjną lub tracheotomijną. Ponadto wszystkie funkcje urządzenia są kontrolowane elektronicznie za pomocą mikroprocesorów.